• 01
Władysław Szepelak mówił, że od dawna nosił się z pomysłem postawienia pomnika na część partyzantów z oddziału Wojciecha Bolesława Duszy, pseudonim "Szarota". Wspominał przy tym, iż „kiedy nasza grupa rozwaliła niemiecką placówkę w Chochołowskiej dolinie no to jeszcze żadna grupa nie poderwała się na taki obiekt uderzyć”. Niestety Władysław Szepelak nie brał udziału w tej akcji, ponieważ był już wtedy przykuty przez Gestapo do ściany w Zakopanym.

Na początku Władysławowi Szepelakowi, jeszcze za czasów, gdy wójtem gminy Raba Wyżna był Edward Siarka, udało się jedynie postawić krzyż we właściwym miejscu , gdzie odbywała się pierwsza przysięga oddziału „Szarota”. W 2007 roku, gdy chciano postawić pomnik okazało się, że krzyż został zniszczony. Pan Władysław Szepelak przy pomocy ówczesnego wójta, Andrzeja Dziwisza, oraz księdza proboszcza postanowił umiejscowić pomnik na granicy trzech gmin: Czarnego Dunajca, Nowego Targu i Raby Wyżnej. Obiekt ten znajduje się około 100 metrów od właściwego miejsca przysięgi.

Las, w którym znajduje się pomnik nazywany jest „Bucznikiem”. Co prawda, nie odbywały się tam żadne walki, jedynie drobne potyczki, ale Władysław Szepelak wybrał to miejsce, ponieważ, jak mówi: „właśnie nie daleko tego pomnika mieliśmy szałas i tam też była przysięga”.
Pomnik został sfinansowany przez Władysława Szepelaka, ze środków prywatnych. Uroczyste poświęcenie i Msza Święta w hołdzie partyzantom z oddziału "Szarota" miała miejsce dnia 25 września 2007roku. Miejsce to ma dla niego ogromne znaczenie sentymentalne, a dzięki jego pracy bardzo duża ilość młodzieży z okolicznych wsi ma dużą wiedzę dotycząca oddziału partyzanckiego „Szarota” oraz działalności pana Szepelaka.

Co roku w tym miejscu odbywa się uroczystość mająca na celu zachowanie w pamięci wydarzeń z tamtych lat. Biorą w niej udział dzieci i młodzież z okolicznych szkół.

 źródło: www.szarota.cba.pl

  • i (1)
  • i (2)
  • i (3)
  • i (4)