Szanowni Państwo !

Inforujemy opiekunów grup zgłoszonych do Rajdu Szaroty, że przyjazd do Zakopanego w dniu 7 czerwca 2019 roku został wyznaczony na parking przy Aquaparku przy ulicy Jagiellońskiej 31. Z parkingu prosimy o przybycie pod budynek "Palace" ul. Chałubińskiego 7. Start o godzinie 8:30  Zakończenie rajdu przy budynku remizy OSP Nowe Bystre o godzinie 15:00 (plus - minus w zależności o tempa marszu)

  • 00

III Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego  ZWZ-AK Wojciecha Duszy „Szaroty”  odbędzie się na trasie Zakopane budynek „Palace” – Nowe Bystre. To na tym terenie działał Wojciech Dusza „Szarota” wraz ze swym oddziałem. W miejscowościach tego obszaru oddały swoje życie osoby należące do oddziału partyzanckiego „Szaroty” lub z nim współpracujące.

Punkty Rajdu oraz potrzebne informacje i wiedza znajdują się na stronie: Trasa przejścia III Rajdu Szaroty na mapach

Kontakt  na e-mail :Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Plan Rajdu Szlakami Oddziału Partyzanckiego ZWZ-AK Wojciecha Duszy „Szaroty” – 7 czerwiec 2019 r.

  1. Rozpoczęcie Rajdu „Szaroty” pod budynkiem „Palace” w Zakopanem.
  2. Przemarsz na cmentarz przy ulicy Nowotarskiej i złożenie kwiatów na zbiorowej mogile ofiar drugiej wojny światowej.
  3. Przejście pod dolną stację PKL i wyjazd na Gubałówkę.
  4. Spotkanie pod pomnikiem Polonia Restituta z Józefem Pitoniem, kanapki, napoje gorące.
  5. Przemarsz grzbietem Gubałówki w stronę Butorowego Wierchu a następnie w stronę Nowe Bystre – Słodyczki pod pomnik upamiętniający rozstrzelanych.
  6. Przemarsz na Nowe Bystre – Maciuźnię pod pomnik upamiętniający rozstrzelanych.
  7. Modlitwa za zmarłych odczytanie wszystkich poległych w trakcie akcji przeciw oddziałowi Szaroty.
  8. Przemarsz pod Remizę OSP, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Alojzego Polaka, który po aresztowaniu i torturach w „Palace” 1 listopada 1943 roku został rozstrzelany na cmentarzu przy ulicy nowotarskiej wraz z Gustawem Wojciechowskim z Zakopanego. Obaj należeli do oddziału „Szaroty”. Boisko sportowe obok remizy OSP – ciepły posiłek i napoje, spotkanie z rodzinami rozstrzelanych, władzami Gminy Poronin, zaproszonymi gośćmi - zakończenie rajdu.