7 czerwca 2019 roku na terenach Gmin Zakopanego i Poronina po raz trzeci odbył się Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”- dowódcy pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego, który podjął walkę z Niemcami i kolaborantami. W wyniku represji od jesieni 1943 roku zabitych zostało dziewięćdziesiąt sześć osób należących do jego oddziału lub z nim współpracujących.
Na starcie rajdu pod budynkiem „Palace” zwanym „Katownią Podhala” zjawiła się rodzina Wojciecha Duszy, rodziny pomordowanych w wyniku niemieckich akcji odwetowych, zaproszeni goście, żołnierze z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz uczniowie z siedemnastu Szkół Podstawowych: Bukowina Tatrzańska, Chochołów, SP nr.2 Ciche, Czerwienne, Gliczarów Górny,Małe Ciche, Morawczyna, Murzasichle, Nowe Bystre, Poronin, Stare Bystre, Stasikówka, Suche, SP nr.7 Zakopane Cyrhla, STO Zakopane, SP Ząb oraz Technikum Budowlane Zakopane.
W imieniu organizatorów uczestników rajdu zebranych pod budynkiem „Palace” przywitała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie Anna Malacina-Karpiel, która następnie wraz prezes stowarzyszenia Palace Lucyną Galicą Jurecką wicewójtem Gminy Poronin Andrzejem Buńdą oraz dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Bronisława Czecha w Nowem Bystrem Marcinem Dylągiem złożyła wiązankę i znicze pod tablicą upamiętniającą niemieckie ofiary. Muzeum „Palace” to budynek zwany „Katownią Podhala”, gdzie w Zakopanem podczas Drugiej Wojny Światowej znajdowała się siedziba Gestapo. Następnie uczestnicy rajdu, pod przewodnictwem jednego z organizatorów Zbigniewa Sikory wyruszyli na cmentarz na ulicy Nowotarskiej w Zakopanem na którym znajduje się zbiorowa mogiła i pomnik ofiar Drugiej Wojny Światowej. Po uhonorowaniu tego miejsca dzięki uprzejmości Polskich Kolei Linowych w wszystkich wywieziono kolejką linowo-terenową na Gubałówkę, gdzie uczestnicy rajdu otrzymali kanapki i gorącą herbatę.
Kolejnym punktem rajdu było Nowe Bystre – Słodyczki i pomnik rozstrzelanych nowobystrzan. Dalej przemaszerowano do Nowego Bystrego na Maciuźnię pod kolejny pomnik rozstrzelanych, gdzie był dłuższy postój, podczas którego wysłuchano wszystkich dziewięćdziesięciu sześciu nazwisk osób zabitych za działalność i współpracę z oddziałem „Szaroty”. Ksiądz Krzysztof Matuszyk proboszcz Parafii Nowe Bystre wspólnie z uczestnikami rajdu odmówił modlitwę za wymienione ofiary niemieckich represji a następie wygłosił patriotyczne kazanie. Ostatnim punktem rajdu była remiza OSP w Nowem Bystrem gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Alojzego Polaka, żołnierza z oddziału „Szaroty”, który po torturach w „Palace” został rozstrzelany 1 listopada 1943 roku na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem. Tutaj podobnie jak na wszystkich punktach w imieniu uczestników rajdu złożono wiązanki i znicze. Następnie na uczestników czekała niespodzianka ufundowana przez jednego ze sponsorów tegorocznego rajdu, Centrum Wycieczek na 1 Dzień Strama. Spośród szkół uczestniczących w rajdzie została wylosowana jedna szkoła, której grupa uczniów otrzymała nagrodę - wycieczkę do Budapesztu! Na zakończenie zmęczeni długą trasą uczestnicy posilili się pysznym bigosem przygotowamym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy wsparli tegoroczny Rajd Szaroty: Polskim Kolejom Linowym, Kotelnicy Białczańskiej, Centrum Wycieczek Strama, Robertowi Parmie Aerial Photography, Restauracji Gubałówka, Janinie Lassak, Lucynie Galicy Jureckiej, Monice i Łukaszowi Sturczuli, Katarzynie Maciuszek, Annie i Wojciechowi Zubek, FHU Maciej Zubek Białka Tatrzańska, Proboszczowi Parafii Nowe Bystre ks. Krzysztofowi Matuszykowi, Piekarni Domino, Piekarni Karpiel Chyców Potok, Kołu Gospodyń Wiejskich z Nowego Bystrego.
- Dziękujemy Policji z Zakopanego i druhom z OSP Nowe Bystre za zabezpieczanie przejścia rajdu.
- Dziękujemy patronom rajdu TPN, TOPR w Zakopanem i IPN w Krakowie za wsparcie i pomoc organizacyjną.
- Dziękujemy wszystkim uczestnikom czerwcowego Rajdu Szaroty i mam nadzieję znów spotkać się z Wami na partyzanckich szlakach.
- Dziękujemy współorganizatorom rajdu - Zbigniewowi Sikorze i dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Nowym Bystrem Marcinowi Dylągowi.
Źródło: poronin.pl , Tygodnik Podhalański